Hakkımızda

Verata Mekatronik, 2018’in Eylül ayında ODTÜ Teknokent bünyesinde kuruldu. Firmamız TÜBİTAK 1512 Bireysel Girişimcilik desteği ile birlikte ülkemizde olmayan eksenel akılı hava nüveli elektrik motorunu rüzgar türbinlerine uygulayacak şekilde çalışmalarına başladı.


Ekibi oluşturan kişiler uzun yıllar boyunca ODTÜ Robot Topluluğu bünyesinde bulunan Temiz Enerji Kulübünde birlikte projelere imza atmışlardır. Alternatif enerjili araçların hem elektronik hem de mekanik tasarımlarını bilen, yıllarca TÜBİTAK ve Shell tarafından düzenlenen yarışmalara araçlar çıkartan ekibimiz, bu yarışmalarda elde ettikleri bilgi birikimlerini ülkemizin ihtiyacı olan çözüm önerilerine dönüştürmeyi hedeflemiştir.


Kurucu ekip, yıllarca elektrik motor tasarımı, motor sürücü devreleri ve yazılımları, mekanik parça tasarımları, kompozit parça tasarımı ve üretimi, yapısal ve termal analizler üzerinde çalışmalar yapmıştır. Firmamız özellikle eksenel akılı elektrik motorlarının tasarımları üzerine yoğunlaşmış olup, ülkemizde ilk ve tek, dünya çapında ise sayılı firmalar arasında yerini almış bulunmaktadır. Bünyemizde aynı zamanda üç fazlı motor sürücü tasarımları geliştirilip firmaların ihtiyaçları doğrultusunda istenilen çözümler ortaya konmaktadır.